ЯКІ БДЖОЛИ НАЙКРАЩІ!
Стаття з такою назвою була надрукована в журналах “УП” № 1 за 1998 р. і “Пасіка” № 2 за 1998 р.
Автор статей — В. О. Мурзенко, завідувач відділу бджільництва Борзнянського радгоспу-технікуму, порівнював роботу бджіл карпатської породи і мегрельської популяції гірської кавказької. Коротко нагадаю висновки В. О. Мурзенка для тих, хто не мав можливості прочитати або не пригадує змісту статей. У висновках автор пише, що карпатські і кавказькі бджоли добре зимують в умовах півночі України, карпатські весною інтенсивніше розвиваються і краще використовують весняний взяток, але більш схильні до роїння під час відсутності доброго медозбору в умовах слабкого поліфлорного взятку Чернігівської області. Кавказькі бджоли продуктивніші на 75—80 %, і автор рекомендує розводити в умовах Чернігівської області сіру гірську кавказьку породу бджіл мегрельської популяції як найпродуктивнішу. Зі статті випливає, що В. О. Мурзенко — фахівець високої кваліфікації, працює з бджолами карпатської породи з 1979 р. Але висновки, зроблені на основі даних одного сезону, занадто поспішні і нетипові. Крім цього, допущено помилки при поданні медозбору у відсотках. Чому?
Автор не вказує в статті, з якими лініями карпатських бджіл він працював. Нагадаю, що карпатська порода бджіл походить з Рахівського і Міжгірського районів Закарпатської області, а також, на думку деяких фахівців, Путильського району Чернівецької області. Рахівський район — найбільш високогірний в Україні. На території району розташовані всі шість гірських вершин України, висота яких перевищує 2000 м над рівнем моря, а сніг в горах зустрічається навіть у травні—червні. Тому до холодного літа карпатська бджола пристосована.
Важко пояснити вищу схильність до роїння. Сім’ї, які рояться, не зможуть забезпечити себе кормами на зиму, і загинуть. У 1996—1997 рр. я побував на багатьох пасіках у Рахівському районі в ущелинах рік Тиси і Кісви. Господарі деяких пасік казали, що в 1996—1997 рр. на багатьох пасіках з 10—30 бджолосімей не було ні одного роя. 1997 р. був несприятливим для бджільництва навіть для наших невибагливих бджіл і пасічників.
В. Ю. Шимановський відмічав зниження рійливості південних бджіл на півночі і пояснював це загостренням інстинкту самозбереження (див. В. Ю. Шимановський. Методы пчеловождения. К., 1996). У гірській зоні Карпат відбувається постійний відбір на продуктивність і виживання. Висока рійливість тут постійно карається смертю. Вважати, що у карпатських бджіл, які потрапили з гірського регіону на північ України в тепличні умови зі слабким медозбором, загострився інстинкт розмноження, було б помилкою.
Наскільки чистопородні карпатські бджоли були у В. О. Мурзенка під час проведення дослідів? В. Пилипенко, директор Мукачівського бджолорадгоспу, дуже авторитетний знавець карпатських бджіл, вважає, що часто під виглядом карпатських бджіл реалізують різні помісні породи, а недоліки приписують карпатським бджолам. Такої ж думки дотримується і В. А. Гайдар, не менш авторитетний фахівець (див. “УП”. 1997 р. № 5).
У результатах дослідів В. О. Мурзенка зазначено високу різницю в медозборах під час поліфлорного взятку в Чернігівській області: 75—80 % на користь кавказьких бджіл. Перш за все В. О;, Мурзенком при переведенні в проценти допущено неточності. Якщо карпатські бджоли зібрали 25—30 кг меду, а кавказькі 40—45 кг, то в середньому різниця становила 55 % при мінімумі 33 % і максимумі 80 %. В середньому 55 % — це не 75—80 %, як подано у висновках.
Карпатська бджола добре пристосована до умов України (і не тільки). Доповню дані тільки по Рахівському району. Висота над рівнем моря від 300 до 2061 м. Різні природно-кліматичні умови, характерні для низовини з більш теплим кліматом і гірських субальпійської, і альпійської зон. Тут росте понад 50 % рослин, які зустрічаються на території України, в тому числі майже 50 % з тих, що занесено в Червону книгу. Рахівський район — це гірські хребти і ущелини верхнього басейну р. Тиси, а довжина району — близько 100 км.
Сформувавшись у таких складних умовах, карпатська бджола швидко переходить з одних видів рослин на інші, більш продуктивні, навіть протягом дня бджоли працюють вранці на одних видах рослин, вдень на інших, що викликано великою кількістю медодаїв, і вилітають на взяток при невеликих опадах, копи вміст цукру в нектарі становить тільки 8 %.
Якщо було холодне літо і взяток з різних рослин, то це звичайні умови для роботи карпатських бджіл.
Ще один нюанс. Закарпатська область увійшла до складу СРСР 22 січня 1946 р. В СРСР на “нову” карпатську породу бджіл звернув увагу Г. А. Аветисян в 1966 р.
Г. А. Аветисян — один з найавторитетніших вчених-бджолярів Радянської імперії, вихідець з Кавказу, батьківщини до того часу найпопулярнішої породи бджіл в СРСР — кавказької. Знаючи, наскільки високий патріотизм у кавказьких народів і наскільки в СРСР було в пошані багато кавказького, став палким прихильником карпатської породи бджіл не на основі емоцій, а тільки на основі глибокого вивчення, аналізів, характеристик, фактів. Працюючи в Московській сільськогосподарській академії завідувачем кафедри бджільництва, Г. А. Аветисян мав можливість вивчати всі породи бджіл на великій території СРСР, і навіть більше, але основну увагу приділив дослідженню та пропаганді карпатської бджоли.
В Україні в деяких місцях рекомендують розводити сіру гірську кавказьку породу бджіл. Думається, що таке рішення прийнято зважено і компетентними спеціалістами. Проте воно має як позитивні, так і негативні сторони. Не буду заглиблюватись в дане питання, але як вирішувати такі проблеми? Звідки брати і завозити в Україну високоякісний племінний матеріал, де брати для цього кошти, що зроблено, щоб разом з племінним матеріалом не завезти хвороби?
Звертаю увагу на це питання ще й тому, що, наприклад, у нас, у Рахівському районі, звідки походить карпатська порода бджіл, бджільництво низькорентабельне внаслідок складних природно-кліматичних умов. У нас немає не тільки районного зоотехніка з бджільництва, але й елементарної бджолярської крамниці, бо вона себе не виправдовує.
В останні 5—10 років кількість бджолосімей скоротилася з 4000—4800 приблизно до 2000—2500. Карпатську породу бджіл уже потрібно рятувати в місцях природного походження.
Ще з приводу статті колеги В. О. Мурзенка. Стаття цікава, підхід до питань розвитку бджільництва раціональний, відповідає вимогам часу, інтересам бджолярів-практиків, проте на основі короткого проміжку часу — одного сезону — зроблено поспішні висновки, на які потрібно значно більше часу, щоб їх узагальнити. Невідомо також, наскільки “чистопородні” були карпатські бджоли. Допущено прорахунки при переведенні медопродуктивності у відсотки. Результати висновків у дослідах необхідно подавати дуже зважено і підходити до питання всебічно.
Василь ВОЛОЩУК. м. Рахів Закарпатської обл.